Tempo życia, stres związany z obostrzeniami i ograniczeniami, strach przed niepewną przyszłością sprawiają, że stale musimy dbać o komfort psychiczny i fizyczny oraz potrzebujemy bezpiecznych i sprawdzonych sposobów na szybką regenerację. Klasyczne szkolenia BHP to za mało, pracodawcy muszą wykazać się szczególną odpowiedzialnością za swój zespół. Pracownicy zasługują na coś ekstra, co utwierdzi ich w przekonaniu, że nie są nic nieznaczącymi trybikami w machinie organizacji i że ktoś naprawdę się o nich troszczy.

O co warto wzbogacić obowiązkowe szkolenia BHP?

Ze względu na obszerność tradycyjnych szkoleń BHP, ściśle określony cel i zakres merytoryczny (realizacja obowiązków wynikających z przepisów prawa) nie ma w nich miejsca na takie zagadnienia dodatkowe, jak: work-life balance w pracy zdalnej, zarządzanie czasem, sposoby na efektywną relaksację czy nawet radzenie sobie z wyzwaniami i lękami. Uważamy, że warto wyjść poza program szkoleń obowiązkowych i wzbogacić je alternatywnymi kursami, z których użytkownicy poznają konkretne metody na to, jak o siebie zadbać, szczególnie w tym trudnym czasie, w którym dla każdego z nas zdrowie i bezpieczeństwo jest priorytetem.

Organizacja biura i pracy w trybie zdalnym jako konieczny element wiedzy współczesnych pracodawców i pracowników

Zupełnie nowym zagadnieniem, nieobecnym w dotychczasowych szkoleniach BHP, a będącym odpowiedzią na współczesne i zapewne przyszłe czasy, jest organizacja zdalnego stanowiska pracy i wykonywania zadań na odległość. Pracownicy powinni poznać nie tylko zasady urządzenia efektywnej przestrzeni biurowej w warunkach domowych, ale również uzyskać wskazówki dotyczące planowania zadań, prowadzenia spotkań online czy funkcjonowania w wirtualnym zespole. To ważne i potrzebne informacje połączone z nauką zdrowych nawyków. Z kursu o efektywnej pracy zdalnej uczestnicy dowiedzą się, z jakich narzędzi i aplikacji mogą skorzystać, aby ułatwić sobie codzienną pracę. Warto zauważyć, że istotną umiejętnością pracowników zdalnych jest ich samodzielność i samodyscyplina, które w połączeniu z rozwiązaniami i poradami, wyniesionymi ze szkolenia, mogą okazać się prawdziwym kluczem do sukcesu.

Zarządzanie czasem oraz work-life-balance jako istotne czynniki higieny pracy spoza podstawowego kursu BHP

Istotnym elementem, którego raczej na próżno szukać w tradycyjnych szkoleniach BHP, jest zagadnienie zachowania równowagi pomiędzy życiem prywatnym a pracą. W szkoleniu „Organizacja efektywnej pracy zdalnej” zajmujemy się tym zagadnieniem szerzej, zwracając uwagę na takie czynniki, jak: zdrowy sen, aktywność fizyczna czy prawidłowe odżywianie. To takie oczywistości, o których bardzo często pracownicy zapominają. Pochłonięci obowiązkami zawodowymi, nie znajdują czasu na odpowiednią liczbę godzin snu czy regularne posiłki. Ich aktywność fizyczna pozostawia wiele do życzenia. Higiena pracy to również umiejętność zaczynania i kończenia pracy o odpowiednich porach i znajdowania czasu na przyjemności czy wspólne chwile z rodziną. Bez takiej równowagi nie da się być ani efektywnym pracownikiem, ani szczęśliwym człowiekiem. Bezpieczeństwo i higiena pracy to jedno, a poczucie spełnienia i satysfakcji to już osobna historia. Dobrze wesprzeć pracowników w budowaniu równowagi między karierą a życiem osobistym.

Odpowiednie planowanie zadań, które może przyczynić się do zachowania work-life balance, będzie łatwiejsze, jeżeli pracownicy wdrożą jedną z metod zaproponowanych przez nas w szkoleniu „Zarządzanie czasem”. Ważnym tematem w obszarze planowania pracy i zachowania równowagi jest umiejętność radzenia sobie z tzw. rozpraszaczami, czyli np. mediami społecznościowymi, sprawdzaniem maili czy pogaduszkami.

Sposoby na zmniejszenie lęku oraz zagospodarowanie przerw w pracy – nauka technik relaksacji

Pracownicy zdalni mierzą się z wieloma nowymi wyzwaniami, które mogą znacząco obniżać ich nastrój i powodować zwiększony poziom stresu. Niestety klasyczne kursy BHP nie przynoszą odpowiedzi, jak radzić sobie ze swoimi lękami. Tę kwestię odnajdziemy jednak w szkoleniu „Wyzwania i lęki w sytuacjach kryzysowych”. Polecamy pracownikom tzw. dyskusję z myślami, czyli zastosowanie „Dzienniczka myśli”. Metoda ta przydaje się osobom, zmagającym się z różnego rodzaju lękami, które utrudniają normalne funkcjonowanie.

Jednym z zaleceń BHP są 5-minutowe przerwy na każdą godzinę pracy w pozycji siedzącej przed monitorem. Ma to na celu nie tylko zadbanie o postawę ciała, ale również uspokojenie umysłu. Pytanie brzmi, jak zagospodarować te krótkie pauzy, aby naprawdę sobie pomóc i nie zmarnować tego czasu?
W szkoleniu „Techniki relaksacji” proponujemy kilka sprawdzonych metod relaksacyjnych (mindfulness, wizualizacja czy praca z oddechem), które można wykorzystać również w trakcie krótkich przerw.

Podsumowanie

Szkolenia BHP to obowiązek, ale warto pokazać pracownikom, że naprawdę nam na nich zależy, na ich zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Teraz pracodawcy mają taką okazję, aby zrobić dla swoich pracowników coś więcej niż tylko skierowanie ich na podstawowy kurs BHP. Mogą wykupić pakiet szkoleń dodatkowych, wspierający ich w nowej rzeczywistości.

Jeśli zainteresował Cię ten temat, to wypełnij formularz i zobacz nasz materiał, w którym w formie szkolenia webowego pokazujemy fragmenty z wyżej opisanych kursów.

Bezcenne jest poczucie, że jesteśmy ważni dla pracodawcy i zależy mu na naszym komforcie nie tylko fizycznym, ale i psychicznym. Nie trzeba dodawać, że zdrowy, zadowolony, spokojny (czytaj efektywny, twórczy, pozytywnie nastawiony) pracownik to skarb dla organizacji.

Udostępnij ten artykuł