W teorii wszyscy dobrze wiemy, że dbanie o środowisko naturalne jest ważne. Zwłaszcza gdy doświadczamy zagrożeń, jakie niesie za sobą zbytnia ingerencja człowieka w cykl natury. Jak my, pracownicy biurowi, mieszkańcy dużych i mniejszych miast, możemy wprowadzić do swojego życia filozofię zero waste? Na początek wystarczy chęć i drobne zmiany w naszym codziennym życiu, a rezultaty będziemy mogli zaobserwować w skali globalnej.

O tym, że ma to sens, przekonuje nas również Kasia Wągrowska – autorka książki „Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej” oraz bloga „Ograniczam Się”, z którą wspólnie stworzyliśmy szkolenie „Zero waste”.

Dowiedz się, co na początku możesz zmienić w swoich codziennych nawykach, aby stać się bardziej zero waste. Przekonaj się, w jak łatwy sposób możesz pozytywnie wpłynąć na ochronę środowiska.

Oszczędzaj zasoby

Przeciętny Polak zużywa około 120 litrów wody dziennie. Woda jest niezbędna do życia, jednak często traktujemy ją w lekceważący sposób – myjemy zęby z odkręconym kranem, włączamy pralkę czy zmywarkę na najkrótszy cykl, myjemy ręcznie naczynia pod bieżącą wodą.

Podobnie rzecz wygląda z energią elektryczną – pracując w domu, podłączyliśmy do naszej sieci kolejne urządzenia, takie jak laptopy, monitory. Wyłączmy je po skończonej pracy, nie zostawiajmy w trybie czuwania (stand-by). Tryb ten pożera ogromne ilości energii.

Sprawdź zapasy, zanim wyjdziesz do sklepu

Czasy pod hasłem #zostańwdomu oraz gwałtowne ograniczenie naszego przemieszczania się sprawiły, że chętniej sięgaliśmy po domowe zapasy. Kiedy już wychodziliśmy po zakupy, staraliśmy się być bardziej przygotowani, aby uniknąć przymusu kolejnego wyjścia. Planowanie, racjonalne zakupy, wykorzystanie zapasów – to również elementy zero waste! Warto, aby pozostały z nami na dłużej.

Spróbuj kosmetyków i chemii domowej DIY

Kończą Ci się zapasy kosmetyków lub chemii domowej? Zamiast balsamu doskonale sprawdzi się olej kokosowy. Wykorzystanie naturalnych olejów do pielęgnacji ciała i włosów to też bardzo dobry pomysł. Możesz zabawić się również w domowego chemika i przygotować środki czystości. Zobaczysz, że to żadna wielka sztuka! W szkoleniu zamieściliśmy kilka przepisów, np. na płyn do mycia szyb czy domowy Cif. To proste i ekologiczne. Jeżeli jednak nie czujesz się zbyt mocny w chemicznych doświadczeniach, wiele niszowych polskich firm produkuje ekologiczne środki czystości – w obecnej sytuacji warto je wesprzeć.

Przekonaj się do zero waste!

Ostatnie miesiące spowodowały, że pojawiło się wiele zmian w naszym codziennym życiu. Teraz, gdy już wróciliśmy do naszej (względnej) codzienności, warto pozostać przy zasadach, które nie tylko będą bardziej przyjazne dla natury, ale również dla naszego domowego budżetu. Warto też poszukać kolejnych zero waste’owych działań – małe gesty naprawdę mają sens.

Udostępnij ten artykuł