Ostatnie tygodnie przynoszą wielu z nas sporo stresu. Próbujemy pracować zdalnie i organizować domowe życie, nieustannie śledząc wiadomości i wykresy. Niektórzy czekają na ponowne otwarcie swoich miejsc pracy, inni są przeciążeni łączeniem pracy z opieką nad dziećmi, rozwiązywaniem zadań domowych i wymyślaniem atrakcji, które przebiją zamknięte place zabaw.

Czy w tym wszystkim znajdujemy czas tylko dla siebie? A jeśli nawet tak, to czy nie wypełnia go bezmyślne przeglądanie fejsbukowych postów czy instagramowych relacji przy jednoczesnym zerkaniu na włączony z marszu kolejny serial na Netflixie? Nasza głowa puchnie od nieustannych komunikatów, a ciało szuka pocieszenia przy lodówce. Spróbujmy dać im odrobinę wytchnienia.

Relaksacja? To nie takie trudne

Nie każdy potrafi się zrelaksować: nawet w chwilach spokoju szukamy bodźców lub bezmyślnie na nie reagujemy (głównie sprawdzając bez przerwy powiadomienia w telefonie). Dobra wiadomość jest taka, że każdy może się relaksacji nauczyć. Nie potrzeba tutaj wykwalifikowanego trenera ani odległej plaży na Hawajach. Wystarczy odosobnione miejsce w domu, wygodny fotel lub krzesło i choćby 15 minut tylko dla siebie.

Jak się przygotować?

Relaksacja jest stanem, w którym nasz organizm jest spokojny, rozluźniony, a automatyczne reakcje stresowe zostają zatrzymane. Aby się do niej przygotować:

  • Znajdź odizolowane miejsce i zadbaj o to, by przez 20 minut nikt Ci nie przeszkadzał.
  • Koniecznie wyłącz telefon.
  • Możesz zdjąć buty i założyć wygodny strój.
  • Dobierz technikę, która w danym momencie najbardziej Ci odpowiada.

Techniki relaksacji

Istnieje wiele popularnych technik relaksacji opracowanych przez specjalistów. Niektóre skupiają się na ćwiczeniach oddechowych (pranayama, medytacja oddechu, nauka oddechu przeponowego), inne na relaksacji ciała (relaksacja mięśni Jacobsona, trening autogenny Schultza). Popularne ostatnio są także ćwiczenia uważności (mindfulness), które uczą kierować naszą uwagę na chwilę bieżącą, czy też relaksujące wizualizacje.

Którą technikę wybrać?

Mindfulness, czyli uważność, przyda Ci się, gdy zechcesz na chwilę skupić uwagę na sobie, wyciszyć niepokój i gonitwę myśli. Ćwiczenia z uważności polegają na intencjonalnym skupianiu się na tym, co dzieje się z nami w danej chwili, tu i teraz, na wewnętrznych i zewnętrznych bodźcach.

Wizualizacje celowo przenoszą nasz umysł w określony stan poprzez wyobrażanie go sobie. Przypominamy sobie na przykład miejsca, w których czuliśmy się dobrze, ze wszystkimi szczegółami. Przenosimy się do nich w naszych wyobrażeniach. Odczuwane doznania zmysłowe mogą stać się bardzo realistyczne i rzeczywiście zrelaksować nasz umysł i ciało.

Progresywna relaksacja mięśni Jacobsona polega na napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych partii mięśni. Wiele badań udowodniło, że wywiera ona korzystny wpływ na redukcję lęku, stresu, depresji, jak również powoduje zwiększenie poczucia samokontroli.

Odsłuchaj fragment ćwiczeń z naszego szkolenia.

Ćwiczenia oddechowe pomagają spowolnić i pogłębić oddech, nadać mu rytm. Umiejętność prawidłowego oddechu może nam niezwykle pomóc w chwilach stresu.

Trening autogenny Schultza pomaga osiągnąć większą równowagę psychiczną i zdolność koncentracji. Składa się z 6 etapów, które dotyczą kolejno uczucia ciężaru (ciężkie ręce), uczucia ciepła (ciepłe ręce), pracy serca (spokojne serce), oddechu (spokojny oddech), uczucia ciepła w splocie słonecznym (ciepłe ciało) i uczucia
chłodnego czoła.

Wykorzystaj moc natury, czyli zestaw technik relaksacyjnych, które uczą odpoczynku na świeżym powietrzu. Metoda, którą wybierzesz zależy od tego, ile masz czasu na przerwę w pracy. Do wyboru są techniki: kąpiele leśne, uważny spacer oraz wyglądanie przez okno.

Relaksacja jest najlepszym sposobem na przejęcie kontroli nad swoim ciałem, myślami i emocjami – można się jej nauczyć. Ważne, by nie stosować wielu technik na raz, lecz wybrać taką, która najbardziej nam w danej chwili odpowiada. Nabycie umiejętności odprężania się przy zastosowaniu treningu relaksacyjnego wymaga w miarę regularnych ćwiczeń i pewnej wprawy, ale efekty warte są tej pracy. Koniecznie wypróbuj to na sobie!

Udostępnij ten artykuł