Platforma LMS – dlaczego jest potrzebna w mojej organizacji?
Co decyduje o tym, że pracownik będzie chciał dołączyć i pozostać w organizacji? Według danych ClearCompany, aż 94% pytanych pracowników wskazało, że polityka firmy oparta na treningach i rozwoju zatrzymałaby ich w firmie na dłużej.
Patrząc dalej na statystyki od SHRM (Society for Human Resource Management), 55% pracowników uważa, że potrzebują więcej możliwości rozwoju w swoim miejscu pracy, a aż 76% jest zdania, że szkolenia w miejscu pracy są niezbędne.
W dobie popularyzacji pracy zdalnej, hybrydowej oraz ogólnie większej samodzielności i mobilności pracowników, szkolenia e-learningowe są coraz częstszym wyborem. Mogą stanowić samodzielne jednostki szkoleniowe, ale też uzupełnienie czy podsumowanie wiedzy. Takie rozwiązania potrzebują jednak pewnego ustrukturyzowania i planu działania, w czym pomocne są narzędzia LMS.
LMS, czyli Learning Management System (System Zarządzania Nauczaniem), to narzędzia i aplikacje, które pomagają zarządzać procesem nauki. Systemy te miały skromne początki, ale już w 2021 roku korzystało z nich 81% firm, co dość jasno wskazuje na rosnące trendy w szkoleniu pracowników w formie e-learningu.
Co takiego jest w platformach LMS, że przyciągają uwagę tak wielu organizacji?
- Platformy obsługują i porządkują udostępniane treści.
- Są łatwo dostępne: z każdego urządzenia, w dowolnym miejscu i czasie, nie dyskryminując przy tym użytkowników mobilnych.
- Umożliwiają interakcje między użytkownikami, instruktorami/trenerami a administratorami oraz pozwalają na sprawne raportowanie postępów i wyników.
- Za ich pomocą spersonalizujesz potrzeby uczących się, skupiając się na wynikach i ścieżkach szkoleniowych, a także dopasujesz platformę do potrzeb organizacji.
Co platformy mogą zaoferować organizacjom?
Wśród LMS-ów znajdziemy różnorodne platformy, jednak skupmy się na przeanalizowaniu wspólnych cech i funkcji, które obejmują: oprogramowanie, infrastrukturę serwerową, sieci internetowe, interfejsy użytkownika przeznaczone dla instruktorów/trenerów, uczestników i administratorów, a także narzędzia administracyjne – autorskie oraz te zapewniające zgodność z wymogami prawnymi i operacyjnymi.
W idealnym przypadku LMS powinien być zintegrowany z innymi systemami korporacyjnymi. To usprawnia śledzenie i analizę efektywności oraz kosztów szkoleń. Mimo że każdy LMS może być dostosowany do specyficznych potrzeb danej firmy, wyżej wymieniony zestaw komponentów jest podstawą działania systemu.
Czy istnieje więcej niż jeden LMS?
Tak, LMS-y mają swoje typy. Najogólniej, platformy LMS dzielą się na edukacyjne, wykorzystywane przez szkoły i uniwersytety, a także korporacyjne, wykorzystywane przez firmy różnych branż oraz organizacje. Wśród platform rozróżniamy te bezpłatne i komercyjne, do zainstalowania i oprogramowania jako usługa (SaaS) oraz LMS z narzędziem do tworzenia treści lub bez tej opcji.
Darmowe platformy do zarządzania szkoleniami są niezwykle kuszące, szczególnie w małych i średnich firmach, z mniejszym budżetem. Nietrudno się domyślić, że bezpłatne rozwiązania mają pewne ograniczenia. Po pierwsze, mało elastyczna personalizacja, a jest to bez wątpienia jedna z ważniejszych funkcjonalności obecnych systemów L&D (Learning & Development). Po drugie, wsparcie techniczne, które może być dostępne w minimalnym zakresie, a po trzecie – reklamy będące źródłem przychodu twórców oprogramowania.
Korzystanie z komercyjnego rozwiązania szkoleniowego zwykle wiąże się z większymi kosztami, jednak przekłada się to na efektywniejszy komfort użytkowania – większe wsparcie i więcej dogodności.
Kolejna istotna kwestia to decyzja, czy platforma powinna być lokalnym systemem czy może dopuszczalne jest korzystanie z oprogramowania jako usługi (SaaS). To jednak często zależy od infrastruktury informatycznej firmy.
Pierwszy sposób wdrożenia wymaga dużej ilości miejsca na dysku twardym oraz konieczności pozostawania online przez cały czas. Jeśli oprogramowanie ma znajdować się na serwerach firmy, będzie to wymagało zespołu wsparcia do obsługi, konserwacji, aktualizacji i napraw.
W przypadku rozwiązania SaaS dostawca przejmuje odpowiedzialność za konserwację i aktualizacje oprogramowania oraz utrzymanie zawartości online, a dane będą przechowywane w chmurze dostawcy. Coraz popularniejsze w biznesie staje się korzystanie z oprogramowania różnego typu jako usługi. Stanowi to wygodne rozwiązanie, szczególnie w czasach pracy zdalnej czy hybrydowej, kiedy przestrzeń biurowa jest minimalizowana.
Czy warto wybrać platformę LMS z opcją tworzenia treści? To zależy od potrzeb organizacji. Systemy koncentrujące się jedynie na dystrybucji i porządkowaniu treści szkoleniowych są zazwyczaj tańsze i lepiej sprawdzą się w firmach niemających rozbudowanych działów L&D. Droższe oprogramowania mające tę funkcjonalność dają oczywiście więcej możliwości, również tych związanych z personalizacją treści.
Jakie korzyści daje LMS?
Dobrze zaprojektowana platforma jest łatwa w użytkowaniu, intuicyjna i nie wymaga długiego wdrożenia czy skomplikowanych przygotowań. Sama platforma LMS ma na celu zwiększenie efektywności szkoleń e-learningowych oraz ich użyteczności, łatwe zarządzanie dostępem, a także dopasowanie do najnowszych trendów i technologii. System Zarządzania Nauczaniem dostarcza scentralizowaną platformę, na której gromadzone są wszystkie moduły szkoleniowe, narzędzia oraz dane związane z edukacją.
Ogromną zaletą LMS-ów jest zintegrowane testowanie i ocenianie. Te funkcje pozwalają śledzić i egzekwować cele oraz zadania, a także pomagają w analizie potrzeb wewnątrz organizacji.
Dzięki temu wszystkiemu platformy LMS pomagają personalizować doświadczenia użytkowników i dają im większą swobodę. Zarówno w przypadku szkoleń prowadzonych wyłącznie online, jak i w przypadku nauki mieszanej (blended learning), pracownicy mają większą swobodę w zarządzaniu własną nauką, czasem i porą wykonywania szkoleń, nierzadko również wyborem indywidualnej ścieżki rozwoju. To z kolei motywuje pracowników do korzystania z biblioteki szkoleń i rozwijania swoich umiejętności.
Kolejnym motywatorem jest forma szkoleń. Kursy online najczęściej skonstruowane są tak, by przyciągać użytkownika swoim nowatorskim pomysłem, szatą graficzną i interaktywnością. Są też często komfortowym rozwiązaniem dla osób obawiających się oceny w grupie. Mogą więc w bezpiecznym środowisku przetestować swoje umiejętności.
Co więcej, platformy są ciągle rozwijane, technologicznie dostosowywane do najnowszych rozwiązań, przyjazne użytkownikom mobilnym oraz zapewniają ochronę danych osobowych.
Zdecydowanym plusem wykorzystania platformy LMS w organizacji jest oszczędność czasu i pieniędzy. Niepotrzebne są fizyczne narzędzia, nie martwi Cię transport i wynajęcie sali. Jedno szkolenie e-learningowe może zostać użyte przez setki pracowników w dowolnym miejscu na świecie, o dowolnej porze i w dowolnym terminie. Szkolenie może być tak długo dostępne, jak długo uczestnicy mają dostęp do internetu.
Podsumowując, oprogramowania LMS mają wiele do zaoferowania organizacjom o różnych potrzebach i celach. Kluczowe jest zrozumienie specyfiki firmy, aby wybrać takie narzędzie, które faktycznie efektywnie zarządzi procesami szkoleniowymi. Odpowiednio dopasowana platforma nie tylko wspiera rozwój pracowników, ale obniża czas i koszty związane ze szkoleniem. Wdrożenie LMS przynosi długoterminowe korzyści i jest niezastąpione w budowaniu kompetencji zespołu.
_______________________________________________________________
Źródła:
- https://www.myshortlister.com/insights/employee-training-statistics
- https://piogroup.net/blog/what-is-lms-in-education-features-benefits-and-use-cases
- https://research.com/education/what-is-lms
- https://www.shrm.org/
Dostęp w dniu 17 września 2024.